Wynalezienie szampana, najsłynniejszego na świecie musującego wina, popularnie choć błędnie przypisywane jest benedyktyńskiemu mnichowi Dom Pierre Perignon (1638-1715).

Chociaż nie odkrył czy też wynalazł szampana, określił wiele zasad i procesów niezbędnych w jego produkcji, które stosowane są do dziś.

Dom Pierre rzekomo miał też mawiać w trakcie picia musującego napoju: „Piję gwiazdy”.

Wino a zdrowie

Istnieją liczne naukowe dowody, że umiarkowane, regularne picie wina może obniżyć ryzyko występowania chorób serca, choroby Alzheimer’a, wylewów i chorób dziąseł. Czerwone wino, zwykle bardziej niż białe, ma właściwości przeciwutleniające i zawiera resveratrol – są one uważane za ważne czynniki w przeciwdziałaniu chorobom serca.

Ciekawostki z historii wina – butelka

Najstarsza ocalała butelka wina pochodzi z 325 r. i została znaleziona niedaleko miasta Speyer w Niemczech w jednym z rzymskich sarkofagów. Można ją zobaczyć w muzeum historii Pfalz.

Grona szczepu riesling dzięki swojej naturze dają w winie pełne spektrum smaków.

W zależności od regionu, mikroklimatu oraz gleby charakter wina potrafi być bardzo różny.

Wino i zdrowie – resveratrol

Czerwone wino, zwykle bardziej niż białe, ma właściwości przeciwutleniające i zawiera resveratrol – są one uważane za ważne czynniki w przeciwdziałaniu chorobom serca.

Ciekawostki z historii wina – szampan

Wynalezienie szampana, najsłynniejszego na świecie musującego wina, popularnie choć błędnie przypisywane jest benedyktyńskiemu mnichowi Dom Pierre Perignon (1638-1715). Chociaż nie odkrył czy też wynalazł szampana, określił wiele zasad i procesów niezbędnych w jego produkcji, które stosowane są do dziś. Dom Pierre rzekomo miał też mawiać w trakcie picia musującego napoju: „Piję gwiazdy”.

Ciekawostki o winie – winorośle

Winorośle zajmują pierwsze miejsce w rankingu wielkości powierzchni uprawy roślin owocowych na świecie.