Przejdź do treści

Kolor wina

    Skąd pochodzi kolor wina.

    Kolor wina to cecha, którą poznajemy na pierwszym etapie spotkania z winem. Bardzo często to kolor jest tym czynnikiem który prowadzi nas przy decydowaniu o zakupie butelki na wieczorna kolację. Czasami biorąc kieliszek napełniony winem zadajemy sobie w myślach pytanie, skąd pochodzi ten wspaniały głęboki kolor degustowanego napoju.

    Skórki winogron determinują kolor wina.

    Dlaczego z ‘białych” winogron powstaje białe wino i z “czerwonych” winogron (w większości przypadków) powstaje czerwone wino. Przecież tak naprawdę, białe winogrona mają kolor zielony lub zielonkawy a czerwone ukazują kolor niebieski, granatowy lub lekko fioletowy.

    Podczas gdy czysty sok z jakichkolwiek winogron jest bezbarwny, skórki winogron, w szczególności te niebieskie, zawierają substancje posiadające barwniki. To w skórkach zawarty jest czynnik, który określa kolor wina.

    Kolor czerwonego wina – pochodna czasu.

    Dlatego, aby otrzymać czerwone wino winiarz musi pozostawić wyciśnięty sok z winogron w towarzystwie stałych elementów gron (skórki winogron, pestki, szypułki, łodyżki – taki roztwór nazywany jest moszczem.

    W momencie wyciśnięcia soku rozpoczyna się fermentacja w trakcie której barwniki są wydobywane ze skórek winogron przez tworzący się z cukru alkohol. Ten proces może trwać nawet kilka tygodni, po jego zakończeniu moszcz jest usuwany a powstałe czerwone wino przelewane jest do beczek lub zbiorników do dalszego przetwarzania lub starzenia.

    SONY DSC

    Jeżeli kontakt skórek niebieskich („czerwonych”) winogron z sokiem będzie krótki np. kilka godzin, to po ich usunięciu otrzymamy wino o kolorze różowym. Intensywność tego koloru będzie zależała przede wszystkim od czasu wspólnego leżakowania soku i rodzaju  winogron.

    Kolor białego wina – stałość.

    SONY DSC

    Zielone winogrona w przeciwieństwie od niebieskich, są zgniatane i natychmiast usuwane z moszczu, chociaż istnieją sytuacje kiedy utrzymuje się moszcz przez jakiś czas aby nadać powstającemu winu głębszy i bardziej taninowy charakter. Barwniki zawarte w zielonych winogronach nie są na tyle intensywne żeby nadać znacząco inny kolor w zależności od czasu przetrzymywania skórek w kontakcie z wyciśniętym sokiem.

    „Białe z czarnego” czyli mała mistyfikacja.

    Istnieje też wino nazywane Blanc de Noir (białe z czarnego), które powstaje kiedy potraktujemy niebieskie winogrona tak jak zielone – usuniemy skórki natychmiast po ich zgnieceniu. Kolor wina które wtedy powstaje może mieścić się w zakresie od żółtego, poprzez bladoróżowy, morelowy na łososiowym kończąc. Bardzo rzadko będzie to przezroczysty lub „biały” kolor.