Aromaty kwiatowe w winie

Kwiatowe aromaty w winie są w rzeczywistości pochodną różnych chemicznych składników wina. Dla przykładu, zapach kwiatów geranium wynika z obecności geraniolu, rodzaju terpenoidu. W wypowiedziach wielu znawców wina pojawiają się pojęcia estrów, terpenów i tioli. Nie musimy jednak wiedzieć co te pojęcia znaczą, wystarczy nam świadomość o tym jakie wina posiadają aromat kwiatów róży.

Kwiatowe aromaty w winie.

Róża – złożony aromat występujący w winie, który można znaleźć w wielu rodzajach czerwonego i białego wina takich jak np. Gewürztraminer, Gamay, Pinot Noir, Grenache, Sangiovese, Nebbiolo.

Geranium – uważany za wadę wina gdy występuje w zbyt dużych ilościach ponieważ chemiczny składnik geraniol nie pojawia się w sposób naturalny w moszczu (zgniecionych winogronach przed fermentacją) winogronowym – przykłady szczepów to: Muscat, Gewürztraminer, Torrontes, Malbec, Petit Verdot.

Kwiaty owoców cytrusowych – zapach złożony o odcieniu perfumowanym, pożądany w większości win białych. Przykłady szczepów w których występuje: Riesling, Chenin Blanc, Viognier, Chardonnay.  • Festwal Rieslinga

    Riesling jest uważany za Króla białego wina. Szeroka gama aromatów i słodyczy jest niedostępna dla jakiegokolwiek innego szczepu winogron.

    Sprawdź jego różnorodność. Skosztuj 6 gatunków Rieslinga, powstałego w rodzinnej winnicy w Dolinie Mozeli.


Białe kwiaty – subtelny zapach kwiatowy towarzyszący najczęściej owocowym aromatom w białych winach takich jak np. Pinot Gris, Chenin Blanc, Torrontes, Pinot Blanc, Muscadet, Semillon, Fiano.

Lawenda – kwiatowy aromat, który możemy spotkać w większości czerwonych win, szczególnie tych które są popularne w regionach występowania lawendy: Grenache, Syrah, Mourvedre, Malbec, Petit Verdot, Tempranillo, Sangiovese. .

Fiołek  – zapach występujący w znakomitych czerwonych winach opartych o szczepy: Merlot, Mourvedre, Touriga Nacional, Petit Verdot, Petite Sirah, Malbec, Cabernet Sauvignon.

Kwiatowe aromaty w winie Doliny Rodanu.

Kwiatowe aromaty w winie - Le BouquetW winnicy Poulvarel położona w najbardziej na południe wysuniętej części apelacji Costieres de Nimes, stworzona  została linia wina o nazwie Le Bouquet (Bukiet) która reprezentuje na swoich etykietach różne kwiaty, których aromat może występować w winie. Białe, różowe i czerwone wino oznaczone zostało przejrzystymi nalepkami z obrazami kwiatów. Mimo tych prostych nalepek wino potrafi być złożone – dotyczy to w szczególności czerwonego wina. Czerwone wino Le Bouquet z rocznika 2013 otrzymało złoty medal na konkursie wina stworzonego naturalnie.