Jak usunąć plamy z czerwonego wina?

W różnych sytuacjach zdarza się to każdemu z nas – rozlanie czerwonego wina. Podczas wspólnego biesiadowania ze znajomymi czy też dobrymi przyjaciółmi degustowania się czerwonym winem, rozlanie większej lub mniejszej ilości wina jest więcej niż prawdopodobne jeżeli nie wręcz powszechne. To właśnie czerwone wino na przekór swoim właściwościom barwiącym wydaję się być bardziej skore do rozlewania. Albo raczej to my starając się bardziej niż przy innych trunkach uniknąć rozlania powodujemy, że ta nadmierna staranność usztywnia nas i powoduje drżące ruchy. Nie ma jednak co panikować w takiej sytuacji, w kilku prostych krokach możemy przecież usunąć plamy z czerwonego wina:

Plamy z czerwonego winaKrok 1: Osusz plamę.

Jak tylko pojawi się rozlanie, przede wszystkim usuń nadmiar wina z zaplamionych miejsc, postaraj się zabrać jak najwięcej jak to tylko możliwe. Nie pocieraj plam a jedynie osuszaj je delikatnie dotykając płyn zalegający na plamach.

Krok 2: Namocz poplamiony materiał w wodzie.

Po osuszeniu nadmiaru wina, zamocz całkowicie zaplamiony obszar w zimnej wodzie. Zapobiegnie to wniknięciu barwnika w strukturę materiału i łatwiejsze usunięcie zabarwienia.

Krok 3: Posyp plamy solą.

Teraz, gdy plamy z czerwonego wina zostały namoczone zimną wodą, posyp plamy solą tak aby sól całkowicie pokryła obszar plam. Podobno najlepsza jest w takiej sytuacji sól koszerna, chociaż prawdę mówiąc każda sól zapewni odpowiedni efekt. Po chwili sól zacznie barwić się na różowo, zaciągając barwnik z zaplamionego materiału. Kiedy sól wyschnie i zakrzepnie, usuń ją całkowicie.

Krok 4: Wypłucz zaplamione miejsca ciepłą wodą.

Po usunięciu soli wypłucz zaplamione miejsca ciepłą wodą, a następnie wypierz w tradycyjny sposób. Plamy powinny zniknąć.

To powinno zapewnić sukces. Jeśli jednak powyższa metoda nie zadziała, można zastosować inny polecany przez niektórych sposób – moczenie zaplamionego miejsca przez co najmniej godzinę w mieszaninie składającej się z jednej części octu oraz dwóch części wody. Po takiej kąpieli plamy powinny się rozjaśnić, następnie, podobnie jak w poprzedniej metodzie, materiał należy wyprać w normalny sposób.