Przejdź do treści

Riesling – król białego wina

    Riesling zawiera w sobie bogate dziedzictwo niemieckiego winiarstwa i odrobinę złej reputacji zapoczątkowanej w latach osiemdziesiątych. Dzisiaj powraca jako jeden z najbardziej pożądanych nabytków pośród kolekcjonerów i somellierów.

    Dlaczego pozornie nieciekawe wino podbiło serca znanych  koneserów wina ?
    Zapraszamy do poznania rieslinga, jego pochodzenia, smaku i klasycznych połączeń z jedzeniem.

    Smaki rieslinga

    Smakowanie rieslinga rozpoczyna się w nosie. Riesling jest jedną z najbardziej aromatycznych odmian winorośli  na świecie. Podstawowe aromaty owocowe w rieslingu to: brzoskwinie, morele, miodowe chipsy, jabłka i gruszki. Poza owocami, często można wyczuć zapachy takie jak plaster miodu, a nawet chemiczne aromaty  podobne do benzyny. Można wierzyć lub nie, to dziwne zapachy powodują, że miłośnicy wina zakochują się w rieslingu. Riesling posiada bardzo wysoką kwasowość, osiągającą poziom cierpkiego soku owocowego.
    Odpowiednia zawartość cukru resztkowego pozwala na przybieranie przez riesling poziomu słodyczy od zdecydowanie wytrawnego na głęboko słodkim kończąc.

    Bogactwo aromatów rieslinga

    Aromaty rieslinga zmieniają się w zależności od stopnia dojrzałości winogron: od limonki poprzez cytrynę, ananas na moreli kończąc. W rieslingu można też znaleźć inne owocowe nuty takie jak brzoskwinia, jabłko, gruszka i nektarynka.
    Poza owocowymi riesling zawiera także aromaty miodu, plastra miodu, wosku pszczelego, kwiatu cytryny, imbiru, gumy , benzyny, oleju napędowego. Te dwa ostatnie pochodzą w większości przypadków z kilkuletniego dojrzewania rieslinga.
    To co jest najbardziej istotne to temperatura podawania rieslinga – jego wysoka kwasowość i bogactwo aromatów wymaga niskich temperatur dlatego najlepsza, szczególnie dla tych wytrawnych, jest temperatura 6 – 7 C.
    Bardzo rzadko riesling łączony jest z innymi szczepami winogron chyba, że wspomnimy powszechne tanie wino o nazwie
    Liebfraumilch („Mleko Matki Boskiej“) lub inne podobne (Piesporter Michelsberg, Niersteiner Gutes Domtal, Zeller Schwarze Katz), których zdecydowanie nie polecamy.

    Riesling i jedzenie

    Z uwagi na swoją kwasowość i słodycz Riesling jest znakomitym dodatkiem do pikantnego jedzenia – silne indyjskie i azjatyckie przyprawy znakomicie łączą się z Rieslingiem
    Riesling znakomicie pasuje do drobiu i wieprzowiny, bekonu i krewetek. Jest idealnym partnerem ostrych przypraw i aromatycznych ziół takich jak pieprz cayenne, imbir, czosnek, cynamon, curry, sos sojowy, sos teriyaki, sezam, majeranek czy ocet ryżowy.
    Riesling komponuje się z mniej aromatycznymi i delikatnymi serami z mleka krowiego oraz suszonymi owocami.
    Jest znakomitym uzupełnieniem grilowanych warzyw zawierających naturalną słodycz: papryka, czerwona cebula, marchew, bakłażan, rośliny z rodziny dyniowatych.
    Uprawa rieslinga na świecie obejmuje ponad 36 tys ha z czego 2/3 przypada na Niemcy (nad Renem, Mozelą i w regionie Pfalz). Co ciekawsze większa powierzchnia uprawy rieslinga jest w Australii i Stanach Zjednoczonych niż we Francji (tu głównie jest to region Alzacji).
    Występuje też w większej ilości w Austrii i Nowej Zelandii.