Skąd wywodzą się toasty?

Gdy wznosiliście toasty zastanawialiście się kiedyś jaki związek ma pieczony kawałek chleba z toastem?

Oba wydają się być jakby z dwóch światów. Czy na pewno?

Kieliszek i winogrona - wino i toastyJuż od 6 wieku przed naszą erą starożytni Grecy wznosili toasty dla przyjaciół dedykowane zdrowiu – z bardzo praktycznego powodu – żeby upewnić ich, że podane wino nie jest zatrute. Zatruwanie wina stało się w tamtych czasach powszechnie stosowanym sposobem rozwiązywania problemów w relacjach społecznych – pozbywaniem się wrogów i konkurentów, zapobieganiem niewłaściwym małżeństwom itp. Nalewanie przez gospodarza wina z jednego naczynia wszystkim uczestnikom biesiady, wypijanie przed gośćmi i udowadnianie im tym samym, że jest dobre oraz wznoszenie toastu z zachętą do korzystania z trunku stało się symbolem przyjaźni i czystych intencji.

Rzymianie, będący pod wpływami kultury greckiej, starali się kształtować swoje zwyczaje w podobny sposób. Nie dziwi więc to, że zwyczaj wznoszenia toastów podczas spotkań był u Rzymian tak samo popularny.

Nazwa “toast” wywodzi się z popularnej wówczas praktyki zanurzania kawałka pieczonego chleba w winie. Robiono to w celu złagodzenia niekorzystnych efektów w niektórych winach, które czasami Rzymianie musieli wypijać. Wspomnienie tego zachowania wspomniane było w dziele Szekspira Wesołe Kumoszki z Windstoru kiedy to Falstaff prosząc o dzbanek wina wygłasza słowa “włóżcie do niego tost”. Węgiel w rzeczywistości nieznacznie redukuje wrażenie kwasowości wina czyniąc je bardziej znośnym. W dawnej łacinie “tostus” określał pieczony lub spieczony i stał się odniesieniem do kieliszka wina i wznoszenia toastu.

W XVIII-tym wieku uczestnicy biesiad preferowali raczej wznoszenie toastów na cześć osób już nieżyjących – zwykle celebrytów lub pięknych kobiet. Kobiety, które stawały się obiektem wielu takich toastów stawały się znane jako “toast miasta”.

Poczynając od XIX-tego wieku toasty stawały się idealną cechą przyjęcia. Jak przedstawiają kronikarze ”angielski książę pisał w 1803 roku że każdy nalany kieliszek podany podczas przyjęcia powinien być dedykowany komuś” i od tego czasu unikanie toastów było uważane za szkockie niegrzeczne tak jakby nikt z uczestników nie był godny wzniesienia toastu. Jednym z realnych sposobów obrażenia gościa było pominięcie przy wznoszeniu toastu – jak pisał książę był to oczywisty dowód pogardy.

Przewodnik wznoszenia toastów.

Kieliszek i wino - toasty wznoszone rieslingiemDobry toast, wznoszony tak jak na zdjęciu kieliszkiem np. wytrawnego rieslinga, może zwykłą chwilę zmienić w wyjątkową, jak potrafi to niewiele innych rzeczy w życiu. Ten wytworny gest może być skierowany do każdego. Każdy z toastów wymaga jedynie trochę zapobiegliwości, praktyki i minimalnej znajomości etykiety i zasad wznoszenia toastów.

Jak wznieść elegancki toast?

Nie istnieją twarde reguły wznoszenia toastu. Poniżej podajemy wskazówki pokazujące od czego zacząć przygotowując się do wygłaszania toastu:

 • Bądź elokwentny, intrygujący i dowcipny. Upewnij się, że toast który masz zamiar wznieść jest odpowiedni dla grupy odbiorców i okazji.
 • Bądź naturalny. Przygotuj toast krótki i konkretny w treści. Unikaj wielkich słów – proste słowa najczęściej brzmią najbardziej szczerze.
 • Bądź sobą. Mów od serca.
 • Bądź zwięzły. Unikaj więcej niż kilku zdań. Nie wykorzystuj toastu jako wstępu do przemówienia.
 • Bądź przygotowany. Dobry toast to przemówienie w miniaturze. Każdy dobry mówca powie, że przygotowanie krótkiego przekazu zajmuje dużo więcej czasu niż przygotowanie długiej przemowy. Żeby toast brzmiał spontanicznie, wymaga to praktyki. Warto pamiętać dwa, trzy przygotowane toasty na wypadek pojawienia się okazji do ich wygłoszenia. Jeżeli przytaczasz powszechnie znane cytaty musisz znać ich dokładny kontekst, żeby nie pozostawić sposobności odbiorcom do „czytania między wierszami”.
 • Zakończ pozytywnie. Jasno podkreśl zakończenie mówiąc „Na zdrowie” i/lub prosząc słuchaczy o wniesienie kieliszków do toastu słowem lub gestem.

Jaka jest etykieta wznoszenia toastów?

Uwagi i myśli przytoczone poniżej odnoszą się do zaakceptowanych powszechnie reguł zachowania przy wnoszeniu lub przyjmowaniu toastów:

 • Nie pij toastu i nie stój kiedy toast dedykowany jest dla ciebie. Jednakże zawsze odpowiedz na toast, stojąc, nawet jeżeli odpowiedź ograniczy się tylko do podziękowania wznoszącemu toast za gest.
 • Nie wznoś toastu dla honorowego gościa zanim nie uczyni tego gospodarz lub prowadzący spotkanie. Jeżeli okaże się, że gospodarz nie ma zamiaru wzniesienia toastu, właściwym będzie ciche zapytanie go i uzyskanie jego aprobaty do zrobienia tego przez ciebie.
 • Zawsze podczas wznoszenia toastu powinieneś stać, nawet jeżeli jesteś w małej grupie znajomych. Pozycja stojąca w grupie osób pozwala uspokoić i przyciągnąć uwagę. Najlepiej jest nie uciszać towarzystwa uderzaniem za pomocą sztućca w kieliszek, bo można w niezamierzony sposób zostać pozbawionym nieodzownego atrybutu toastu – kieliszka.
 • Nie jest dobrym pomysłem zmuszanie do wygłaszania toastu kogoś kto tego nie lubi – możesz usłyszeć toast którego nie chciałbyś słuchać.
 • Nie odmawiaj uczestnictwa w toastach – grzeczniejszym i bardziej akceptowalnym jest podjęcie toastu napojem bezalkoholowym lub nawet pustym kieliszkiem.

Jak wznosić toasty podczas wyjątkowych okazji?

Toasty są częścią wielu wydarzeń naszego codziennego i niecodziennego życia – rocznic, urodzin, wakacji czy też wesel. Poniżej kilka zasad dotyczących szczegółów występujących podczas tych wydarzeń:

 • W trakcie przyjęcia z okazji chrzcin toasty dedykowane dziecku wznoszone są najpierw przez rodziców chrzestnych, następnie przez rodziców, rodzeństwo a dopiero potem przez pozostałych gości.
 • Zaręczyny zapowiadane są przez ojca panny młodej wraz ze wznoszenie odpowiedniego toastu.
 • Na przyjęciu weselnym na którym serwowane są posiłki, toasty wznoszone są zaraz po tym jak wszyscy goście zasiądą przy stołach z napełnionymi kieliszkami. W trakcie mniej formalnych uroczystości toasty są wznoszone kiedy wszyscy goście otrzymają napełnione kieliszki.
 • Pierwsze toasty wznoszone są przez drużbę na cześć panny i pana młodego. Pan młody powinien odpowiedzieć toastem z podziękowaniem. Kolejne toasty, jeżeli będą wznoszone, powinny występować w następującej kolejności: dla ojców zaczynając od ojca panny młodej, dla mam także zaczynając od mamy panny młodej a następnie przez pana młodego dla panny młodej i przez pannę młodą dla pana młodego.