Winnice kobiet czyli Femmes Vignes Rhone.

Femmes Vignes Rhone - winnice kobietWinnice kobiet to robocza nazwa winnic będących członkami stowarzyszenia pod nazwą Femmes Vignes Rhone (Kobiety winiarze z Doliny Rodanu). Stowarzyszenie powstało ponad 10 lat temu i skupia 30 winnic, w których produkcję wina prowadzą kobiety. Celem stowarzyszenia jest promowanie roli kobiet w typowo męskim zawodzie winiarza.

Gros Pata czyli Duża Moneta

Jedną w kolekcji kobiecych winnic jest winnica Gros Pata, w której kultywuje się tradycje winiarskie od 5-u pokoleń. Ich hasło to: ,,Przyjdź, ciesz się słońcem Prowansji i smakiem naszych win!”  Skąd wzięła się nazwa posiadłości? ”Pata” – była to prowansalska miedziana waluta. Z jednej strony był krzyż, a z drugiej klucze św. Piotra. Dawniej trzeba było płacić  ,,Patas” aby przełączyć się z jednej gminy do drugiej. Moneta ta jest symbolem winnicy i widnieje na butelkach. Położona w pobliżu słynnego starożytnego miasteczka, dysponuje miejscami noclegowymi i stanowi doskonałą bazę do zwiedzania i do degustowania wina. Jej właścicielka pracowała w winnicy pod opieką swojego ojca od najmłodszych lat, a swoje pierwsze wino zrobiła mając zaledwie 16 lat.

Nieopodal słynnego akweduktu.

Elizabeth i Paskal stworzyli własną winnicę na swojej ojcowiźnie. Paskal przez 25 lat pracował w winnicach zanim zdecydował kontynuować tradycje rodzinne w swojej własnej winnicy. Winnice kobiet Doliny Rodanu oferują wina białe, różowe i czerwone. Właścicielom tej winnicy, znajdującej się blisko słynnego prowansalskiego akweduktu, udało się stworzyć wina godne najlepszych stołów. Na występującym tu podłożu  szczepy takie Syrah, Grenache czy Mourvedre dają wina o wysokiej ekspresji i niepowtarzalnym charakterze.

Winnice kobiet - Pourvarel - stojak rowerPraktycznie każda winnica ma sklep oferujący jej produkty, które oczywiście przed zakupem możemy degustować. Zanim zaczęliśmy smakować wina, urzekły nas artystycznie wykonane stojaki do wina. Kogóż nie urzekłby robot, a może rycerz grający na gitarze, czy kucharz jadący na rowerze z ogromnym kielichem?
Jak przystało na winnice kobiet możemy znaleźć w nich wina, których nazwy powiązane są z kwiatami. Tak jest też tutaj: Le Bouquet czyli Bukiet to zestaw białego, różowego i czerwonego wina oferującego delikatne i subtelne aromaty i smaki. Biały Bukiet z nutą marakui, ananasa i mandarynki, czyni go idealnym towarzyszem do mięs i ryb. Aromaty pieprzu, lukrecji i czarnego bzu sprawiają, że czerwony Bukiet towarzyszy czerwonym mięsom. Różowe z pikantną nutą cytrusów będzie idealne do sałatek, dań kuchni azjatyckiej, czy włoskiej.
Niektóre nazwy wina z tej winnicy powiązane są z podróżą przez historię sięgającą poza Prowansję, w czasy rzymskie ( będą to czerwone: Perrottes i Agapaus).