Przejdź do treści

Etykieta wznoszenia toastów

    Uwagi i myśli przytoczone poniżej odnoszą się do zaakceptowanych powszechnie reguł zachowania przy wnoszeniu lub przyjmowaniu toastów:

    Nie pij toastu i nie stój kiedy toast dedykowany jest dla ciebie. Jednakże zawsze odpowiedz na toast stojąc, nawet jeżeli odpowiedź ograniczy się tylko do podziękowania wznoszącemu toast za gest.

    Nie wznoś toastu dla honorowego gościa zanim nie uczyni tego gospodarz lub prowadzący spotkanie. Jeżeli okaże się, że gospodarz nie ma zamiaru wzniesienia toastu, właściwym będzie ciche zapytanie go i uzyskanie jego aprobaty do zrobienia tego przez ciebie.

    Zawsze podczas wznoszenia toastu powinieneś stać nawet jeżeli jesteś w małej grupie znajomych. Pozycja stojąca w grupie osób pozwala uspokoić i przyciągnąć uwagę. Najlepiej jest nie uciszać towarzystwa uderzaniem sztućcem w kieliszek bo można w niezamierzony sposób zostać pozbawionym nieodzownego atrybutu toastu – kieliszka.

    Nie jest dobrym pomysłem zmuszanie do wygłaszania toastu kogoś kto tego nie lubi – możesz usłyszeć toast którego nie chciałbyś słuchać.

    Nie odmawiaj uczestnictwa w toastach – grzeczniejszym i bardziej akceptowalnym jest podjęcie toastu napojem bezalkoholowym lub nawet pustym kieliszkiem.

    Etykieta wznoszenia toastów podczas wyjątkowych okazji.

    Toasty są częścią wielu wydarzeń naszego codziennego i niecodziennego życia – rocznic, urodzin, wakacji czy też wesel. Poniżej kilka zasad dotyczących szczegółów występujących podczas tych wydarzeń:

    W trakcie przyjęcia z okazji chrzcin toasty dedykowane dziecku wznoszone sa najpierw przez rodziców chrzestnych, następnie przez rodziców, rodzeństwo a dopiero potem przez pozostałych gości.

    Zaręczyny zapowiadane są przez ojca panny młodej wraz ze wznoszenie odpowiedniego toastu.

    Na przyjęciu weselnym na którym serwowane są posiłki, toasty wznoszone są zaraz po tym jak wszyscy goście zasiądą przy stołach z napełnionymi kieliszkami. W trakcie mniej formalnych uroczystości toasty są wznoszone kiedy wszyscy goście otrzymają napełnione kieliszki.

    Pierwsze toasty wznoszone są przez drużbę na cześć panny i pana młodego. Pan młody powinien odpowiedzieć toastem podziękowalnym. Kolejne toasty, jeżeli będą wznoszone, powinny występować w następującej kolejności: dla ojców zaczynając od ojca panny młodej, dla mam także zaczynając od mamy panny młodej a następnie przez pana młodego dla panny młodej i przez pannę młodą dla pana młodego.