Przejdź do treści

Zamek Monpoupon

    Nazwa zamku wywodzi się od germańskiego plemienia Poppo, które osiedliło się na skalistym cyplu (poppos-wzgórze). Ta średniowieczna twierdza została przebudowana w XV wieku przez nowych właścicieli. Na szczęście w czasie rewolucji została zniszczona tylko kaplica, a zamek pozostał nietknięty. Aby odzyskać swój obecny renesansowy styl zamek przeszedł wiele prac remontowych.

    Jest on zamieszkały przez tą samą rodzinę od 1857r. Mieści się tu jedno z największych muzeów polowań ( Hunting Museum), założone w 1971r. przez Solange de la Motte St Pierre, a sam zamek określany jest symbolem miłośników polowań. Aż 25 komnat poświęconych  jest przedstawieniu myśliwskiego życia. Zobaczymy tu unikalne mundury, siodła, a wizyta w królewskich stajniach będzie niezapomnianym przeżyciem. Zachwycą was autentyczne królewskie komnaty, jadalnia z XVI wieku z szaro-czarnymi belkami na suficie, zwanymi ,,belkami żałoby”,  symbolizującymi ból (inspirowane przez styl zamku Chenonceau, kiedy wdowa po Henryku III pragnąc uczcić żałobę, urządzała komnaty w ciemnych kolorach), a także stara kuchnia z ponad 150 miedzianymi naczyniami.

    Wyposażenie kuchni pochodzące z XIX w. przeszło gruntowną renowację i wszystko jest tu gotowe do użycia (w tym piec z 1880r.). Na początku XX w. kucharze musieli nakarmić codziennie ponad 80 osób! Apartament królewski, w którym podobno zatrzymał się kiedyś król Franciszek po polowaniu zachwyci bogato zdobionymi meblami. Podobno w wielu zamkach były apartamenty specjalnie przygotowane na wypadek, gdyby król goszcząc w okolicy, chciałby odwiedzić właścicieli i u nich przenocować.

    Na koniec czeka nas wycieczka po części murów obronnych z XIII wieku, a potem pobyt w malowniczym parku i ogrodzie francuskim, po raz pierwszy zaprojektowanym w 1765r., a po wyjściu z zamku niezapomniana dla podniebienia kolacja w „Auberge” położonej u podnóża zamku.